Bez tego nie byłoby prądu

lepszym sposobem na zakup konkretnego transformatora, jakiego potrzebujemy, są sklepy internetowe. Oferują one szeroki wybór różnego rodzaju transformatorów, o różnych parametrach. Często producenci oferują także wykonanie takieg

Bez tego nie byłoby prądu remont transformatorów olejowych

Nabycie transformatora


Transformatory są urządzeniami elektrycznymi, nie oznacza to jednak, że będą dostępne w sklepach z elektroniką i urządzeniami elektrycznymi. Najlepszym sposobem na zakup konkretnego transformatora, jakiego potrzebujemy, są sklepy internetowe. Oferują one szeroki wybór różnego rodzaju transformatorów, o różnych parametrach. Często producenci oferują także wykonanie takiego transformatora na zamówienie, co może być bardzo przydatne, jeśli potrzebujemy specyficznie określonych parametrów urządzenia. Czasem w sklepach stacjonarnych również można znaleźć transformatory, ale tylko w tych specjalistycznych. Istnieją różne rodzaje transformatorów, więc nie w każdym sklepie będą wszystkie dostępne.






Różne rodzaje transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.


Jakie wyróżniamy stany pracy transformatorów?


Po włączeniu do sieci pracę transformatorów można podzielić na trzy, podstawowe stany. Pierwszy z nich to tak zwany stan jałowy, który występuje kiedy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero. Drugim stanem transformatora jest stan obciążenie, który ma miejsce kiedy podłączy się odbiornik do sieci. Warto zaznaczyć, że zmniejszenie impedancji, czyli oporności obwodu, prowadzi do zwiększenia prądu. Ostatnim stanem transformatora jest stan przeciążenia. Występuje wtedy, kiedy urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. Stan zwarcia transformatora następuje po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera.