Ciekawe fakty na temat drewna

nie jest bez znaczenia - sosna jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniom, jednak sosna górska lub skandynawska ma już znacznie lepsze pod tym względem własciwości - jest tak ze względu na znacznie mniejszy roczny przyrost, przez co

Ciekawe fakty na temat drewna

Gatunek drewna do mebli

Meble drewniane meblom drewnianym nierówne. Nie zawsze sam materiał ma kluczowe znaczenie, często to starannośc wykonania ma większe znaczenie. Sam rodzaj drewna też nie jest bez znaczenia - sosna jest miękka i łatwo ulega uszkodzeniom, jednak sosna górska lub skandynawska ma już znacznie lepsze pod tym względem własciwości - jest tak ze względu na znacznie mniejszy roczny przyrost, przez co drewno jest bardziej twarde. Jednak jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości, powinniśmy wybrać meble z litego dębu - jest to najlepszy jakościowo gatunek drewna na meble, jest twardy, wytrzymały, nie przebarwia się na żółto, jak sosna. Jednak też warto postawić na jakość wykonania - lepiej nie pakować sporych pieniędzy w źle wykonany dębowy mebel, bo w trakcie użytkowania wyjdą wady.


Zmienne warunki wilgotności prowadzą często do

Polska norma (PN-79/D-01011, "wady drewna") wyróżnia następujące grupy wad:

W porównaniu do wielu innych materiałów drewno cechuje szereg wad związanych z jego biologicznym pochodzeniem. Materiały i produkty drzewne bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo ulegają degradacji pod wpływem wody, owadów, grzybów i małży będących pasożytami drewna. Zmienne warunki wilgotności prowadzą często do paczenia się i pękania drewna. Owady i grzyby obniżają mechaniczną wytrzymałość drewna.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)


Z drewna budowano środki transportu: łodzie

Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych. Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem. Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo). Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie. Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)