Kilka ciekawostek o badaniach

hofiberoskopią. Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii. B

Kilka ciekawostek o badaniach

Endoskopia Badania endoskopowe, encyklopedyczna definicja

Aktualnie wykonuje się badanie bronchoskopowe przy użyciu giętkiego wziernika ? fiberoskopu, a badanie takie nazywa się bronchofiberoskopią.

Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii.

Badanie wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub w pozycji siedzącej. Obowiązuje wykonanie znieczulenia miejscowego łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła, krtani i dróg oddechowych poniżej krtani roztworem lignokainy. Dodatkowo stosuje się także tak zwaną płytką sedację podając badanemu dożylnie fentanyl lub midazolam.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Obsługa endoskopów medycznych

Endoskopy medyczne wykorzystywane są do przeprowadzania tych badań, w trakcie których oglądane są narządy wewnętrzne pacjenta. Trzeba przyznać, że używanie endoskopów nie jest wprawdzie do końca przyjemne, jednak obecnie przeprowadzanie badań endoskopowych nie jest bardzo uciążliwe dla pacjentów. Dlatego pacjenci nie posiadają większych obaw przed wykonaniem u nich badania endoskopowego. Wobec tego używanie endoskopów jest obecnie bardzo powszechne, a obsługą endoskopów zajmują się dobrze wykwalifikowani lekarze. Mogą oni korzystając z endoskopów dobrze ustalić stan zdrowia swojego pacjenta i zaplanować kolejne etapy jego leczenia. Wszystko to sprawia, że również obsługa endoskopów utrzymywana jest na najwyższym poziomie.


zimnym źródłem światła czyli silną żarówką

Mimo tego endoskopia rozwijała się i zaczęto wprowadzać nie będące już sztywnymi rurami, a posiadające pewną giętkość (dzięki przegubom). Pierwszy prawdziwie giętki endoskop wprowadzili w roku 1932 Rudolf Schindler (1888-1968) i Georg Wolf (1873-1938). W roku 1940 Bruce Kenamore wyprodukował endoskopowe kleszcze biopsyjne do pobierania materiału do badań histopatologicznych. Opisane endoskopy opierały się na systemie soczewek i źródle światła w końcówce aparatu. Ograniczało to w znacznym stopniu giętkość aparatu i zakres możliwych badań. W maju 1957 Basil Hirschowitz na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Gastroskopowego w Colorado Springs przedstawił endoskop zbudowany z włókien światłowodowych z tzw. zimnym źródłem światła czyli silną żarówką położoną poza aparatem, której światło przewodzone było do obiektu badanego także poprzez światłowody. Otworzyła się nowa era endoskopii. Następnym krokiem było wprowadzenie w latach 90. XX w. videoendoskopów, gdzie rezygnuje się ze światłowodów na rzecz miniaturowej kamery CCD, umieszczanej na wprowadzanym do pacjenta końcu endoskopu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia