Lato w Polsce - coraz cieplejsza

ku właścicieli domów wolno stojących. Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne... Możn

Lato w Polsce -  coraz cieplejsza Lady cukiernicze

Jakie ogrzewanie wybrać

Kwestia ogrzewania staje się bardzo istotna, gdy zaczyna się jesień. Mieszkańcy bloków martwić się nie muszą (zazwyczaj), jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku właścicieli domów wolno stojących.

Muszą oni bowiem wybrać najbardziej wydajną i relatywnie tanią metodę ogrzewania swoich czterech ścian. Piec na węgiel, drewno, gaz? A może ogrzewanie elektryczne, panele słoneczne...
Można też sięgnąć po nowsze rozwiązania, takie jak rekuperacja, która jest na chwilę obecną jedną z tańszych w eksploatacji metod grzewczych.


O mostach termicznych

W audycie energetycznym budynków kamery termowizyjne odgrywają najważniejsza rolę. Trzeba pamiętać, że aby audyt był miarodajny należy wykonać pomiary o odpowiedniej porze roku, kiedy budynek jest ogrzewany - wtedy dopiero można zlokalizować wszystkie tzw. mosty termiczne. Co to są mosty termiczne? Są to te elementy budynku, którymi ucieka ciepło, często ten problem jest spowodowany wadliwą konstrukcją, jednak najczęściej powodem jest brak termoizolacji. Brak mostów termicznych to niskie zapotrzebowanie energetyczne, co z kolei oznacza znacznie mniejsze wydatki na ogrzewanie. Biorąc pod uwagę, że ceny energii z każdym rokiem są coraz wyższe, warto zainwestować w doprowadzenie domu do standardu energooszczędnego.


Termowizja w budownictwie

Nie ma domów energooszczędnych i pasywnych bez dobrze wykonanego audytu energetycznego. To własnie od tego wyniku zależy klasyfikacja nieruchomości. Kamery termowizyjne są niezbędne do wykonania tej usługi, ponieważ pokazują wszystkie słabe punkty budynku - wykrywają miejsca gdzie dom traci energię. Żeby uzyskać status pasywny trzeba zadbać o najmniejsze szczegóły - mosty termiczne są niedopuszczalne! To ma bardzo duże znaczenie, jeśli chcemy ubiegać się o dotacje - wynik audytu musi potwierdzić energooszczędność - zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok).