Czym jest kanałowe leczenie zęba?
Wiele gabinetów stomatologicznych wykonuje zabieg leczenia kanałowego. Pierwszą rzeczą, którą warto widzieć jest to, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której taka forma leczenia jest konieczna. Powodem, dla którego wykonuje się leczenie kanałowe jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Polega ono właśnie na usunięciu z kanałów oraz komory zęba chorej części miazgi. Jest to zabieg dość pracochłonny, w zależności ile kanałów trzeba wyczyścić, wykonywany pod znieczuleniem. Często w trakcie takiego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, w celu ustalenia, czy dany kanał został dobrze wyczyszczony. Efektem takiego leczenia jest ząb, który może pozostać w jamie ustnej i nie sprawia bólu.
Według podziału klinicznego korona kliniczna to
W zależności od przyjętego podziału korona i korzeń są różnie definiowane. Według podziału zwanego anatomicznym, korona jest częścią zęba pokrytą szkliwem, z kolei korzeń anatomiczny jest to część zęba pokryta cementem. Według podziału klinicznego korona kliniczna to ta część korony anatomicznej, która znajduje się ponad dziąsłem, podczas gdy korzeń kliniczny to część zęba znajdująca się poniżej brzegu dziąsłowego. Szyjka jest częścią zęba łącząca koronę anatomiczną i korzeń anatomiczny ? w tym miejscu występuje charakterystyczne przewężenie zęba.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka
Co to jest dentofobia?
Chyba dla każdego z nas zrozumiały jest strach przed wizytą u dentysty. Mało kto przekraczając próg gabinetu stomatologicznego jest nastawiony pozytywnie. Jednak dentofobia, jak łatwo się domyślić, jest znacznie bardziej intensywnym przeżywaniem wizyty u dentysty. Dotyka coraz więcej ludzi, których opanowuje paniczny wręcz strach przed leczeniem stomatologicznym. Sam termin fobia oznacza irracjonalny strach przed czymś, dlatego tak ciężko czasem się jej pozbyć, dlatego że racjonalne argumenty nie docierają do pacjenta. Objawem dentofobii jest paniczny, paraliżujący strach przed wizytą u stomatologa, co potwierdza 15% pacjentów. Jednym ze sposobów radzenia sobie z pacjentem mającym dentofobię jest użycie sedacji, czyli specjalnej metody pozwalającej na odprężenie.